A 2137.JPG

Buffel, serien Jara 1971 Lisa Larsson Gustavsberg

FAVO 27.JPG

Rumstermometer Fritz Olsson Luleå 1930-tal

A 981.JPG

Lövskål fajans Stig Lindberg Gustavsberg Studio

A 987.JPG

Skål "Veckla" Stig Lindberg Gustavsberg

A 984.JPG

"Pungo" Stig Lindberg Gustavsberg

FAVO 59.JPG

Nackspegel handdriven i silver 1930/40-tal, hög kvalité!

FAVO 60.JPG
FAVO 63.JPG

Träfigur av legenden från 1700-talets "Robin Hood i Slovakien Juraj Jánosîk. Mycket fint hantverk, hela 45 cm hög!

A 2083.JPG

Brosch silver mycket fint silversmide

FAVO 57.JPG

Kristallskålar "Tusen Fönster" Simon Gate Orrefors

FAVO 58.JPG

Champagne glas "Helena" design Gunnar Cyrén Orrefors

FAVO 26.JPG
FAVO 18.JPG

Fat Maissen 40 x 28 cm

FAVO 8.JPG

Terrin Paris Gustafsberg

FAVO14.JPG

Matservis samt Kaffeservis

FAVO 6.JPG

Kerub 1800-tal

A 2076.JPG

Miniatyrer stengods Carl Harry Stålhane Rörstrand

A 2080.JPG

Pampig figurin Staffordshire 1800-tal

A 973.JPG

Figur Göran Wärf Kosta

A 974.JPG

Konstglas Mobil Eva Lena Martinsson Skruf

A 979.JPG

Kanna Gunner Nylund Rörstrand

A 2072.JPG

Vas konstglas sign Kedelf Flygsfors

A 2073.JPG

A 2074.JPG

Flaska handblåst polykromt handmålad ca 1850

A 2081.JPG

Brosch Kalevala sterlingsilver samt 18 k guld

Kommentar
:) :( :D ;) :| :P |-) (inlove) :O ;( :@ 8-) :S (flower) (heart) (star)